Opis leczenia ropnia u konia

Diagnoza lekarza weterynarii – ropień

I Faza leczenia – klasyczna
Po zdiagnozowaniu ropnia w I fazie został zastosowany antybiotyk plus leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Natomiast w celu przyspieszenia dojrzewania ropnia lekarz zalecił wcieranie maści ichtiolowej. W momencie, kiedy ropień już dojrzał został nacięty oraz dokładnie oczyszczony.

Nie posiadam zdjęć samego ropnia, ponieważ jeszcze wtedy nie dokumentowałam tego. Pierwsze zdjęcia zostały zrobione w 7 dniu po przekłuciu i oczyszczeniu ropnia.

Niestety właśnie po tygodniu  rana zaczęła ziarninować i przerastać, dlatego też konieczne było usunięcie przerośnietych tkanek i „przypalenie” ich nadmanganianem. Dopóki nie dotarł do mnie osad propolisowy od firmy Piękno Kopyta, przez dwa dni stosowaliśmy na ranę Vagothyl w celu zapobiegnięcia ponownemu ziarninowaniu.

II Faza leczenia – przy zastosowaniu produktów firmy Piękno Kopyta
W 3 dniu po usunięciu przeziarninowanych tkanek został zastosowany Etylowy roztwór Propolisowy oraz Osad propolisowy.
Te dwa preparaty zadziałały natychmiastowo, rana zaczęła niknąć w oczach. Cały przebieg leczenia rany tymi preparatami jest udokumentowany na zdjęciach.
Po zagojeniu rany została jeszcze zastosowana 30% maść propolisowa, która przyspieszyła regenerację tkanek, rana niemal całkowicie się zabliźniła i zaczęła bardzo szybko porastać sierścią.

Dodam jeszcze, że pomimo dwukrotnego zastosowania antybiotyku obrzęk w obrębie ropnia oraz rany po nim nie zmniejszał się, natomiast po zastosowaniu propolisu obrzęk ten zaczął się niemal natychmiastowo zmniejszać.

Ze wstępnych prognoz pani doktor, szacowany czas gojenia ropnia do momentu pojawienia się niewielkiej blizny to miał być okres około 3 miesięcy, bo tak te rany się goją, natomiast zastosowanie Osadu propolisowego wraz z Etylowym roztworem propolisowym skrócił ten czas do niemal 14 dni !!!!
Dla mnie to było coś niesamowitego, jak z dnia na dzień widać było efekty w leczeniu.
W tym momencie po ropniu pozostała niewielka blizna a po obrzęku nie ma nawet śladu.

A.P. Właścicielka konia

P.S. Wszystkie zdjęcia zostały wykonane przez właścicielkę konia podczas przebiegu kuracji i są jej własnością. Mogą zostać opublikowane na innych stronach wyłącznie za jej zgodą.

Osoby zainteresowane dokładniejszymi informacjami dotyczącymi leczenia konia, lub samych preparatów prosimy o kontakt mejlowy: sklep@hippoland.com.pl prosimy o kontakt.

Rozpoczęcie kuracji przy zastosowaniu preparatów propolisowych: osadu pro polisowego i etylowego roztworu propolisowego
Dokumentacja leczenia ropnia u konia – kliknij tutaj.

Nasi Partnerzy